Turistické výlety v lednu 2009.

22. března 2009 v 9:39 | Jiřina, Zuzana |  .::Turistika::.

Cíl cesty: Okolí Vlachova Březí.


Trasa: náměstí-Sv. Duch-lom-Uhřice-Hradiště-Vlachovo Březí
Délka trasy: 7 km

Toto je náš první výšlap v nvé roce! Sešly jsme se na náměstí pod lípou a olem kížové cesty a kaple Sv. Ducha jsme po žlutě značené turistické trase došly do Uhřic, kde jsme se na návsi u kapličky z r. 1867 vyfotily a posvačily.Byl odtud pěkný pohled na vojtěšský kostel.Protože bylo zrovna poledne,ozývaly se ze všech stran zvony-od Vojtěcha,z Vl. Březí i z kapličky v Libotyni.
Cestou jsme sešly k hlavní silnici, přes ní po polní a dále lesní cestě kopcem Hradiště kolem studánky na výchozí místo- na náměstí.Chlumeňačky i cestu prodloužily až do Chluman,Miladka Tomanů domů do Lštění.

Počasí: lednové, asi -4 stupně C, mírně poletuje sníh,ale šlo se hezky.Pondělí 13.1.

Cíl cesty: Prachatice-Muzeum české loutky a cirkusu.
Délka trasy: 8 km

Dnes jsme spojily kulturu s turistikou. Autobusem jsme jely do Prachatic, navštívily Muzeum české loutky a cirkusu,Které sídlí od roku 2006 v historickém dmě čp.43 na náměstí.
Má několik expozic:
-loutkové divadlo v Čechách
-kouzelný svět
-historie českého cirkusu
Kromě tho jsme navštívily výstavu Madagaskar-ostrov neznámý.Výstava se nám moc líbila, dokonce jsme si v bývalé konírně zahrály loutkové divadlo. V poledne jsme si zašly na oběd a po obědě jsme se vydaly pěšky z Prachatic přes Skalku/část města/ nad přehradou do Výrova a na autobusové nádraží v Husinci.Odtud autbusem domů do Vlachova Březí.
Počasí: ikdyž v noci jsou mrazy -5 stupňů C, přes den bylo hezky asi -2-O stupňů C,svítilo slunko,ale bylo dosti kouřmo.
Pondělí 19.1.

Cíl cesty: Selské baroko Jakuba Bursy.
Trasa: Předslavice-Bušanovice-Dolní Nakvasovice-Vlachovo Březí.
Délka trasy : 9 km

Cílem dnešní vycházky byly rázovité vesnice s půvabnou lidovou architekturou ve stylu selského baroka. Jejím tvůrcem byl Jakub Bursa, vyjímečně nadaný lidový stavitel.Narodil se r. 1813 v Dolních Nakvasovicích( rodný dům už nestojí) ,zemřel r. l884 ve Vlachbřeském chudobinci.
Z Vlachova Břez jsme vyjely autobusem v 9,30 hod.do Předslavic. Na návsi jsme si prohlédly jedny z nejhezčích Bursových staveb čp.4 a 18. Zastavily jsme se i u kostela Nejsvětější trojice, původně románský, později barokně upravený.
Po silničce kolem solární elektrárny jsme došly do Bušanvic.Na Obecním úřadu nás přijalapaní starostka a věnovala nám pohledy vesničky i přilehlých osad. I zde jsou domy stavitele Bursy, nejhezčí je čp.27 na návsi. Z Bušanovic jsme došly do Dolních Nakvasovi a také zde jsme obdivovaly některá stavení,nejhezčí byl čp.9 na okraji vsi. V Nakvasovicích jsme si zašly do místní hospůdky a zahřály se grogem,kávou a čajem. Pa už jsme polní cestou a loukami došly do Vlachova Březí.

Počasí: ráno svítilo sluníčko, teplta nad O st.C,silnice místy zledovatělá, na opcích docela fučelo.


Pondělí 26.1.

Cíl cesty: Krása zimní Šumavy.
Trasa: Kvilda-Jezerní slať-Horská Kvilda -Kvilda
Délka trasy: 11 km

Je sice konec ledna, ale ve Březí není p sněhu ani památka, tak jsme se rozhodly, že se na pravou zimu dojdeme podívat do samého centra Šumavy- na Horskou Kvildu.Autobusem jsme dojely s přestupem ve Vimperku do Kvildy. Zde už nás přivítala pravá zima-všude bylo bílopláně se jiskřily,slunce se prodralo z mraků a krásně svítilo.Pěšky jsme se došly podívat, jak vypadá Jezerní slať v zimě.Pozorovaly jsme ji z dvoupatrové dřevěné rozhledny-pstupdo slatí je v zimě zakázán.Přes Vydří most jsme došly do Horské Kvildy.Navštívily jsme informací a zakotvily v bufetu "U Honesů". Na lavicích kolem kachlových kamen uprostřed místnosti jsme se občerstvily.Pokračovaly jsme až na konec Horské Kvildy k hotelu "Rankl".Naproti hotelu stojí dřevěná socha Seppa Rankla v životní velikosti/měřil 213 cm/ a seznámily se s jeho osudy-známá postava z románů Karla Klostermmana.
Stejnou cestou jsme se vrátily do Kvildy,kochaly se nádhernou přírodou a obdivovaly lyžaře na běžkách.Autobusem přes Vimperk jsme se vrátily celkem brzy - ve 14,3O hod. domů do Vlachova Březí.

Počasí nádherné, slunečno, -2 st. ( ve Vl.Březí bylo škaredě).
Sobota 31.1.

13. Společenský večer rodičů a přátel ZMUŠ Vlachovo Březí.

Tak zase trochu kultury. Dnes jsme se zúčastnily 13. společenského večera rodičů a přátel ZMUŠ Vlachovo Březí, který se konal ve školní jídelně ZŠ PJB ve Vl.Březí od 9,3O hod.
V uvedený čas jsme se sešly na náměstí u kostela a odebraly e do školní budovy. K tanci i k poslechu hrálo duo PŘENOS.Během včera jsme shlédly připravený kulturní program. Byla připravena tombola a pestré pohoštění.Byl to příjemně prožitý večer.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama